North Sea Beach Marathon 2010
- 11. juni 2010 - 11:07
- Henrik Lund Jensen
- Nyheder om løb
PRESSEMEDDELELSE
Så løbes der igen på stranden
Det klassiske North Sea Beach Marathon afvikles for 11. gang den sidste søndag i juni.
Når det kendte løb langs den jyske vestkyst skydes i gang i Vejers den 27. juni, er der igen i år stor interesse fra udlandet. – Vi har foreløbig modtaget tilmeldinger fra i alt 15 nationer, siger løbsleder Bjarne Elmertoft, der også i år forventer mange deltagere på alle distancer. – Der er normalt lidt færre løbere med, når målet er i Hvide Sande, men vi er nu tæt på de 800 tilmeldte, og et godt bud fra vores side vil være et antal på mellem 1.500 og 1.600 til start.
Tilmelding helt frem til start
Der er en frist for rettidig tilmelding til løbet lørdag den 13. juni. Det betyder, at der kommer et ekstra gebyr på efter denne dato: - Tilmelding kan ske online indtil den 23. juni, derefter kan det ske ved nummerudleveringsstedet SeaWest lørdag den 26. juni og også ved de enkelte startsteder på selve løbsdagen.
North Sea Beach Marathon 2010 afvikles traditionen tro langs den jyske vestkyst og omfatter maraton, halvmaraton, 10 og 5 km og stavgang på alle distancer. Maratonløberne starter i år på Vejers Strand kl. 10.30, halvmaratonløberne i Nymindegab kl. 12.00, mens 5 og 10 km-løberne sendes af sted på en ud-hjem rute fra Hvide Sande Strand klokken 11.00 og 12.30, hvor der også er opløb og mål for deltagerne på alle distancer. –Vi kan endnu engang byde en meget smuk og helt speciel rute. På stranden i Hvide Sande er der en række forskellige aktiviteter, og der bliver sørget for en super-god stemning hele dagen, siger Bjarne Elmertoft.
North Sea Beach Marathon er en unik løbsevent, der arrangeres søndag den 27. juni af de tre foreninger Ringkøbing Atletik & Motion, Esbjerg Atletik & Motion og Hvide Sande KFUM´s Idræt i samarbejde med en række lokale partnere.
North Sea Beach Marathon havde mere end 1.800 tilmeldte deltagere på de fire distancer i 2009. Heraf var 300 med på den klassiske maratondistance på 42,195 km.
Yderligere informationer på løbets hjemmeside www.beachmarathon.com.
Med venlig hilsen
Løbsleder
Bjarne Elmertoft
North Sea Beach Marathon
97321852/40360652
E-mail: bjarne.elmertoft@webspeed.dk
Om bloggen
Andre bloggere
5 blogeksempler
-
undskyldningerne er mange :-(
-
Mine løbeoplevelser. Træning, løb og alt imellem - så længe der er bevægelse involveret. Håber at dele spændende løbeoplevelser med forhåbentlig mange læsere.
-
Følg Kim som nystartet løber frem til september hvor han løber sit første halvmarathon
-
Nyheder om løb indsamlet og bearbejdet af Anette Lund Madsen
-
Kække beretninger fra en ung og relativ ny løber, der kæmper for formfremgang og marathongennemførelse med et dårligt knæ og en forkærlighed for fest som de værste modstandere.
Log ind
Nyt medlem
Velkommen til medlem nr. 5172:
Hent vores app
Fra shoppen
Nyhedsbreve
Vælg de nyhedsbreve du ønsker at til/afmelde dig.









Indsend kommentar