Status og målsætninger
- 5. januar 2010 - 12:50
- Tor Rønnow
- Tors klumme
December er ikke kun julemåned, det er også den tid på året, hvor man gør status. Man kårer årets bedste sportspræstationer, årets fodboldspiller (tillykke, Messi !), ser tilbage på de vigtigste begivenheder fra ud- og indland osv., ja til sidst bliver det kvalmende og for meget, og vi går alle i en kollektiv manisk søgen mod *noget nyt*, populært kaldet 'nytår'... og efter en champagnefyldt aften spædet op med torsk og kransekager som den ultimative forløsning bliver alle tavler visket rene, og vi føler os som uskyldige babyer født på ny og klar til HELT NYE udfordringer.

Helt dér er vi dog ikke endnu... så LIGE NU er det tid til at gøre status !
Fik du løbet det antal kilometer, du ville ? Fik du deltaget i de løb, du havde planlagt ? Hvis ja, var du tilfreds med dine præstationer, måske endda rigtigt positivt overrasket ? Hvis nej, hvorfor ikke... og hvad kan forbedres, så næste års mål har en størrre chance for at blive indfriet ?
Desto bedre, mere ærligt og mere grundigt man besvarer disse spørgsmål med sig selv, desto bedre rustet åbner man ballet til næste års løbeprogram. For mange af os kører de gode intentioner og målsætninger nok lidt i hegnet allerede fra start, fordi analysen af det passerede er for løs og for overfladisk... det er i hvert fald tilfældet for mit eget vedkommende.
Så jeg vil være primo-december first-mover på dette nytårsforsæt: grundigere analyse og målsætningsjustering i 2010 ! For mål skal der jo til... de strukturerer vores tid og træning, de giver motivation og de giver, eller KAN give, lykkefølelse, når de bliver indfriet. Målene.
Men mål skal ikke kun være der, de skal være velformede, de skal være specifikke, målbare, attraktive, realistiske og tidsbestemte. Ja, SMART-goals kan du lære af enhver nybegynder indenfor coaching.

Dét, som jeg mener, vi skal lægge til er, at målene skal udspringe fra netop dig, altså være dybt personlige ! Kun du kan indfri dine løbemål, og kun du bør sætte dem i sidste ende. Det udelukker ikke, at du ikke kan tage imod sparring fra trænere eller løbekolleger, eller følge et træningsprogram... men jeg tror bare, at man skal bevare den 'personlige forbundethed' med sine mål for at fastholde motivationen og disciplinen på sigt.
I alle tilfælde: rigtig god analyse- og målsætningsmåned... og god rigtig god jul !
Mange venlige hilsener, Tor Rønnow
Om bloggen
Andre bloggere
5 blogeksempler
-
Nu nærmere tiden sig, til det flotte løb i Broager. Vi har samlet knap 40 løbere fra Snejbjerg Motion, og vi får en fantastisk dag, med løb, og efterfølgende middag på Gråsten Slotskro.
-
Stort arrangement i Agger, i Nationalpark Thy, 19- 21 august 2011. Foruden tre løb er der havkajaksejlads, kajaksurfing, mountainbike, vindsurf, svømning optimistjolle, beachvolley Se www.aggerathlon...
-
Nyt om Dronninglund løbet
-
Vil her skrive mine træningsoplevelser og mine tanker omkring det at løbe. Igang med at træne mig op efter en skade, som jeg fik i 2010(sommer).
-
Jeg har fornøjelsen af at teste løbesko :) Så min blog vil primært handle om udstyr og selvfølgelig mine oplevelser med min træning
Log ind
Nyt medlem
Velkommen til medlem nr. 5172:
Hent vores app
Fra shoppen
Nyhedsbreve
Vælg de nyhedsbreve du ønsker at til/afmelde dig.







Indsend kommentar