IT-Run
- 4. oktober 2011 - 9:37
- Anette Lund Madsen
- Nyt fra løbeverdenen
Hvor hurtigt kan du løbe en gammel dansk mil? Tirsdag den 11. oktober kan du få lejlighed til at prøve løbeskoene af på den specielle distance 7,532 km i Aarhus.
Ruten er en spændende rundstrækning fra plænen foran Ridehuset Aarhus via Valdemarsgade, Sonnesgade, Carl Blochs gade, Søren Frichs vej, et kort stykke af Brabrandstien og op ad Vester Alle. Ruten gennemløbes to gange og byder således både på by og natur.
I Ridehuset er der efter man er kommet i mål et let, men lækkert måltid fra Gourmetcafé Mefisto.
IT-Run er velegnet for familier der vil løbe en overskuelig distance sammen med børnene og samtidigt få aftensmaden med i købet.
Løbet skydes i gang kl. 18:30. Snyd ikke dig selv for den særlig oplevelse det er at løbe denne tur i efterårsskumringen.
Du kan læse mere om løbet og tilmelde dig her http://www.aarhus1900.dk/it-run/
Om bloggen
Andre bloggere
5 blogeksempler
-
Jeg har fornøjelsen af at teste løbesko :) Så min blog vil primært handle om udstyr og selvfølgelig mine oplevelser med min træning
-
Mine løbeoplevelser. Træning, løb og alt imellem - så længe der er bevægelse involveret. Håber at dele spændende løbeoplevelser med forhåbentlig mange læsere.
-
Her vil jeg kort og godt skrive om mine løbe ture og de motions løb jeg deltager i :)
-
Vil her skrive mine træningsoplevelser og mine tanker omkring det at løbe. Igang med at træne mig op efter en skade, som jeg fik i 2010(sommer).
-
Som ny motionsløber ser jeg frem til at få gode ideer og feedback fra denne blog
Log ind
Nyt medlem
Velkommen til medlem nr. 5735:
Løbesolbriller
Køb verdens bedste løbesolbriller med 15% rabat hos Sunglasses Shop. Mange mærker. Brug denne rabatkode: SGSPROMO393.
Hent vores app
Fra shoppen
Nyhedsbreve
Vælg de nyhedsbreve du ønsker at til/afmelde dig.









Indsend kommentar