- 17-03-2018
- Martin Bork, Admin
- Information
Det traditionsrige familieløb gennem Odense ZOO har i flere år været afviklet i juni måned, men i år skifter løbets termin til sensommeren.
- Torsdag den 13. september er vi klart til at tage imod vores mange deltagere på Engen i Fruens Bøge. Vi tror på, at mange vil tage imod tilbuddet om en distance for børnene i aldersgruppen 5 - 14 år på 4 km, hvor voksne ledsagere også kan tilmelde sig. Og, så har vi naturligvis også de to ruter på 5 og 10 km. Alle ruterne går gennem Odense ZOO, siger løbsleder Poul Grenaa og tilføjer:
- Tilmeldingen til Odense ZOO Familieløb er nu åbnet, og vi håber, at især mange skoleelever vil melde sig til som i de tidligere udgaver af løbet, siger Poul Grenaa.
Odense ZOO Familieløb 2018 starter klokken 17.30 med børneløbet, og klokken 18.00 og klokken 19.00 løbes der 10 og 5 km. Der er sjove aktiviteter for børnene på Engen og både medaljer og fine præmier til de hurtigste. Alle deltagere under 15 år får en gratis billet til Odense ZOO ved tilmelding til løbet.